fbpx

REFORMERY

Świetne urządzenie, spektakularne efekty, cudowne samopoczucie!

Dorota Kretowicz

Moja przygoda z reformerem trwa od pięciu lat. Ten sprzęt nie tylko pozwala mi dbać o siebie, ale stał się też moim narzędziem pracy. Jako instruktorka widzę efekty i czuję je na własnym ciele, dlatego chcę się tym sposobem ćwiczeń dzielić. W Irlandii reformery i profesjonalne studia pilates wykorzystujące tego typu sprzęt przywędrowały z Kanady i USA. W Polsce to jeszcze mało znane urządzenie, profesjonalne studia pilates posiadające reformery zaczęły dopiero powstawać w większych miastach.

Kiedy mieszkałam w Irlandii, aby móc ćwiczyć i korzystać z dobrodziejstw tego „magicznego urządzenia” dojeżdżałam 30 km na zajęcia, które zaczynały się o 21:00, pomimo tego że do pracy wstawałam o 6:00.

W Ogrodzie Pilates będziemy korzystać z najwyższej klasy profesjonalnego sprzętu kanadyjskiej firmy MERRITHEW. Reformery tej marki  to „perły” wśród tego typu urządzeń.

Zdobądź formę nie wstając z łóżka 

Reformery to specjalistyczne łóżka treningowe do pilates wynalezione przez Josepha H. Pilatesa, twórcę metody. Sprzęt pilates pomaga w kontrolowaniu ruch, udoskonala technikę i skuteczność ćwiczeń, poprawia posturę i niweluje bóle pleców, rzeźbi i wysmukla mięśnie. Dzięki treningom ciało porusza się i funkcjonuje prawidłowo zarówno podczas codziennych czynności, jak i aktywności sportowych.

Joseph Pilates stworzył prototyp reformera poprzez przymocowanie sprężyn do szpitalnego łóżka, aby pomóc w rehabilitacji internowanych na wyspie Isle of Man podczas pierwszej wojny światowej.

Reformer to w uproszczeniu ruchoma platforma poruszana przez system kół pasowych. Oferuje swoim użytkownikom kombinację oporu i wsparcia dla ciała. Wykorzystuje sprężyny, aby dodać różny poziom natężenia i oporu w ćwiczeniach, który to pomaga wzmocnić i wydłużyć mięśnie.

Chociaż nic nie zastąpi ćwiczeń Pilates na macie, które wymagają użycia własnego ciężaru ciała jako oporu i obciążenia, eksperci są zgodni, że Reformer ma przewagę jeśli chodzi o efektywność ćwiczeń.

Matwork, czyli pilates na Macie

To system ćwiczeń stworzony w 1920 roku przez Josepha Pilatesa, który wymaga od ćwiczącego użycia ciężaru własnego ciała jako oporu i obciążenia. Ćwiczenia na macie są bazą dla całego systemu. W sesji na macie ćwiczy się nogi, ramiona, mięśnie brzucha i wszystkie mięśnie grzbietu, ciało dostarcza oporu wykorzytując grawitację. Ćwiczenia na macie wymagają pełnej kontroli ciała, w przeciwieństwie do ćwiczeń na reformerze, kiedy możesz polegać na wsparciu sprzętu.

Jest to trening skupiony na wszystkich głównych grupach mięśni oraz mięśniach głębokich (posturalnych) również z wykorzystaniem dodatkowych rekwizytów takich jak: piłki, rolery, magiczne obręcze pilates, elastyczne taśmy do ćwiczeń oraz arc barrel.  Ćwiczenia na macie są fundamentem i integralną częścią techniki pilates. Dodatkowym atutem treningu pilates na macie jest jego mobilność, ponieważ możemy ćwiczyć zawsze i wszędzie.

Mata czy Reformer?

To podstawowe pytanie, które będziecie sobie zadawać. Treningi na macie jak i na reformerze zapewniają podobne korzyści. Obie metody są owocne w budowaniu stabilności ciała oraz wzmacnianiu i rzeźbieniu mięśni. Obie metody uczą aby każdy ruch zaczynał się z centrum ciała (tzw. core), co szybko zaowocuje poprawą postury, balansu, koordynacji w codziennym życiu. Praca nad poszczególnymi grupami mięśni jest możliwa zarówno na macie, jak i reformerze. Istnieje tak samo dużo zróżnicowanych kombinacji ćwiczeń. Reformer okazuje się znacznie lepszy od maty dla ludzi po przebytych kontuzjach czy cierpiących na znaczący brak równowagi. Błędne jest przekonanie, że trening na reformerze jest trudniejszy od treningu na macie. W rzeczywistości może być całkiem odwrotnie, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę zaawansowane ćwiczenia na macie.

Uważam, że większość ludzi odniesie porównywalne korzyści przy obu metodach. W każdym przypadku pilates uczy jak poprawnie używać core, zbudować siłę i elastyczność. Kluczem do sukcesu jest regularność ćwiczeń. Osobiście polecam połączenie obu tych metod.

Zadzwoń 690 960 334. Ogród Pilates
Facebook. Ogród Pilates